• 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png

Dynamické meditace - proč se jich bojíme?

Zveřejněno: středa 31. červenec 2013 20:00
Meditace. Čím dál tím oblíbenější způsob, jak se odpoutat od dnešní tolik přetížené mysli. Meditace uklidňuje, harmonizuje naše zdraví, navrací vnitřní sílu. Existuje v mnoha podobách. Do meditativního stavu se můžete dostat prostřednictvím určitého způsobu dýchání, prostřednictvím vizualizace anebo také formou katarze. Právě poslední forma ale bývá lidmi nejméně žádaná. Proč?
 
Lidé si vždy vybírají jednodušší cesty, raději zvolí spíše "introvertní" techniky, kdy stačí něco si představovat či "nějak dýchat", čímž dojde ke zklidnění mysli, k cílenému výsledku meditace - čistému stavu ZCELA bez mysli - však třeba nikdy nedojdou. Druhým úskalím lehčích meditačních technik je, že ačkoliv někteří skutečně dosáhnou či dosahují plného meditativního stavu, technika sama o sobě je obvykle nezbaví nahromaděných negací. Ty přitom skrytě ovlivňují naše vztahy, zdraví, vnímání sebe samých, celý náš vnitřní svět. Neexistuje na Zemi člověk, snad s výjimkou několika osvícených, který by v sobě neměl nahromaděnou bolest, strach, stres - a nemusí se jednat jen o důsledky negativních zážitků z dětství či dob dřívějších - vždyť určité formy negací na nás působí každý den.
 
Udržet se v tomto světě "čistý" opravdu není snadné. Jakmile shodíte jedno břemeno, z druhé strany vás zavalí jiné. Proto je nutné očišťovat se pravidelně. Dynamickou meditací se těchto zátěží zbavujete. Má to ale jedno velké ALE. V "dynamičce" je potřeba zcela se zbavit svého vnějšího Já, svého ega. To, jak působíte na druhé, vaše postoje, názory, všechno musí pryč. V dynamické meditaci jste mnohdy za blázna - vydáváte nesmyslné zvuky, divné pohyby - a zde se rozum brání - k čemu mi takové blbnutí bude, říkáte si? A jak budu vypadat před druhými? Právě tyto vnitřní otázky napovídají, že to, jak působíte na druhé, to, jakou tvář světu nastavujete, je pro vás důležitější než vlastní pravda a štěstí. Kdybyste měli možnost mít vše, co potřebujete ke štěstí s jednou podmínkou - že by vás ostatní nepřijímali, patrně byste se raději takového štěstí vzdali. Jen málokdo je natolik vnitřně silný, aby dokázal být šťastný navzdory tomu, jak jej vnímají ostatní. Svému vlastnímu štěstí tak ale stavíme nedobytné hradby. Čím je to způsobeno? Potřeba přijetí a tedy lásky druhých je pro nás důležitější než cokoliv jiného. Tato potřeba ale přitom vyvstává z jediného - nemáte dostatek lásky k sobě samému. Protože pak byste na druzích závislí nebyli. A co víc - vaše vnitřní láska by přitahovala ty, kteří jsou k sobě taktéž pravdiví. Je to cesta skutečného štěstí.
 
V dnešním tolik negativním a materiálním světě je potřeba silnějších meditačních metod než je řízené dýchání nebo vizualizace. Zdaleka nezatracuji jejich přínos, ba naopak, jen si myslím, že stejně tak jako nestačí jen občas utřít prach z nábytku, ale také nábytek odtáhnout a vyčistit nahromaděnou mnohaletou špínu za ním, tak je potřeba udělat pro svou duši i něco, co zasahuje více do hloubky. Prach se usazuje i tam, kde to není tolik vidět, ale že něco nevidíme neznamená, že to neexistuje. Při dynamické meditaci mnohdy vycházejí najevo věci, které jste si nepřipouštěli. Zbavení se těchto kostlivců vás neskutečně "odlehčí". Při dynamické meditaci se zbavujete vnější slupky a jdete k jádru věci. Je to dokonalá očista. Je to cesta skutečného bojovníka.